Wszystko daję dziś Drukuj Email
Autor: Zand   
sobota, 02 listopada 2013 01:00

„Wszystko daję dziś” (Śpiewnik Pielgrzyma 220) to pieśń chętnie śpiewana zarówno w zborach protestanckich, jak i w kościele katolickim.

Oto jak  powstanie hymnu opisuje Judson W. Van DeVenter, jego autor:

Przez wiele lat studiowałem sztukę, poświęcałem jej całe życie i nawet mi przez myśl nie przeszło, by zająć się czynną służbą chrześcijańską. Chciałem zostać artystą – wyjątkowym i znanym. Po skończeniu studiów rozpocząłem jeszcze naukę rysunku u pewnego znanego nauczyciela z Niemiec. Aby dorobić, rozpocząłem pracę w szkole, po pewnym czasie byłem już wizytatorem zajęć plastycznych w szkołach państwowych Sharon, Stan Pensylwania. W tym właśnie okresie zorganizowano spotkania przebudzeniowe w Pierwszym Kościele Metodystycznym, którego byłem członkiem. Muszę przyznać, że bardzo mnie one zainteresowały.

Duch Święty zaczął mnie zachęcać do tego, żebym porzucił nauczanie i rozpoczął pracę na polu ewangelizacyjnym, ale nie chciałem z niczego rezygnować. Nadal bardzo pragnąłem zostać artystą. Moja walka trwała pięć lat. W końcu jednak nadszedł taki moment, gdy nie mogłem się już dłużej opierać i powierzyłem Bogu cały swój czas i wszystkie talenty. Rozpoczął się zupełnie nowy rozdział w moim życiu. Pieśń „Wszystko daję dziś” napisałem na pamiątkę tego czasu, gdy po długich zmaganiach poświęciłem swoje życie czynnej służbie chrześcijańskiej – dla mojego Pana...

Tekst polski wraz z akordami kliknij tutaj

 
Piekło - wieczne potępienie cz.1 Drukuj Email
Autor: Rene Pache   
piątek, 01 listopada 2013 02:01

 • Jakie biblijne określenia odnoszą się do piekła?
 • Określenie „piekło” pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „dół”.

  W Liście do Efezjan 4,9 napisano: „On (Chrystus) zstąpił do podziemia”. Starożytni rzeczywiście umieszczali krainę umarłych pod ziemią. Dziś słowem „piekło” (z francuskiego „Eufer = dół”) określamy miejsce wiecznej męki, które przeznaczone jest dla bezbożnych na drugim świecie.

  Miejsce to przedstawione jest przez zadziwiająco dużą liczbę cytatów i określeń biblijnych:

  Więcej… [Piekło - wieczne potępienie cz.1]
   
  Wieczna kara za kilkudziesięcioletnie życie? Drukuj Email
  Autor: Bartosz Sokół   
  czwartek, 31 października 2013 10:12

  Sama idea Bożej kary zazwyczaj budzi mniej wątpliwości niż jej charakter. Czy krótkie życie, nawet jeśli zostało wykorzystane w bardzo zły sposób, zasługuje na nieskończenie długą karę? Czy chrześcijańska wizja odpłaty nie zagubiła gdzieś po drodze proporcjonalności? A jeśli tak, gdzie podziała się przy tym doskonałość Bożej sprawiedliwości?

  Więcej… [Wieczna kara za kilkudziesięcioletnie życie?]
   
  Ojej, jeszcze nie wyszłaś za mąż? Drukuj Email
  Autor: Roman Jawdyk   
  niedziela, 27 października 2013 00:00

  Pytanie widniejące w tytule tego artykułu – czasem wypowiadane nie jako pytanie, ale jako stwierdzenie – często jest adresowane do ludzi stanu wolnego.W ciągłym obiegu są komentarze: „ Ona czy on już na pewno nie wyjdzie za mąż, nie ożeni się”, „Jeszcze się nie ożeniłeś, nie wyszłaś za mąż, na co czekasz?”. Zauważa się w tonie pytającego troskę, żal i, co jest niezrozumiałe, lekceważenie. Na podstawie tych wypowiedzi można odnieść wrażenie, że panna czy kawaler to ktoś gorszy i godny pożałowania. Widziałem nieraz łzy w oczach ludzi, którzy, otrzymawszy takie pytanie, nie wiedzieli, co mają odpowiedzieć.

  Jesteśmy świadkami wielu nieszczęść, tylko dlatego, że pod presją rodziców, rodziny i znajomych podejmowane są niewłaściwe decyzje dotyczące wyjścia za mąż lub ożenienia się. Zdarza się, że frustrowana kobieta podejmuje decyzję, którą można ująć w słowach „Niech będzie byle jaki, ale chłop”, i za wszelką cenę dąży się do zmiany stanu cywilnego. Nierzadko otoczenie zmienia zdanie, nie zastanawiając się, że czyni to kosztem czyjegoś bólu, nieporozumienia i tragedii małżeńskiej. Co więcej, ze zgrozą możemy zauważać obniżający się wiek tak zwanych starych panien i kawalerów. Dziewczyna mająca dwadzieścia lat już się uważa za starą pannę i zaczyna się zamartwianie. Nie można zrozumieć rodziców, którzy zaczynają naciskać: „Zrób coś z sobą, nie będę trzymał w domu panny, kawalera”.

  Więcej… [Ojej, jeszcze nie wyszłaś za mąż?]
   
  Niech was nikt nie zwodzi Drukuj Email
  piątek, 25 października 2013 17:52

   
  Niczym wdowa Drukuj Email
  Autor: Anna Kwiecień   
  piątek, 25 października 2013 11:37

  Nie wiem, co czuła wychodząc z domu ani jak często go opuszczała śpiesząc do sędziego z prośbą o obronę.

  Wdowa.
  Na pewno wizyta u sędziego nie była dla niej tylko urozmaiceniem popołudniowych spacerów albo sposobem na zabicie nudy, monotonnej codzienności. Może czasami w wyobraźni rysuje nam się obraz pogodnej staruszki, która swoim starczym gderaniem „umilała” życie urzędnikowi. Wątpię jednak, aby było to zgodne z rzeczywistością. Zamiast pogodnej staruszki dostrzegam zdesperowaną kobietę. Jej naprzykrzanie jest dla mnie wołaniem o pomoc i uchwyceniem się jedynej deski ratunku. 

  Wdowa.
  Któż by nie wiedział, kto to taki? Tak, straciła męża. Tak, najprawdopodobniej jest sama, o ile nie samotna. Jednak sytuacja owdowiałych kobiet z czasów Jezusa była zupełnie inna od tej współczesnych wdów. W realiach w których żyła, kobiety były całkowicie zdane na troskę i opiekę mężczyzn. To mąż troszczył się o potrzeby żony. To on zarabiał na utrzymanie, reprezentował jej sprawy i interesy, bronił jej praw. Po śmierci męża kobieta, jeśli nie posiadała dorosłego syna, znajdowała się w ciężkim położeniu. Chyba bez przesady można stwierdzić, że była zupełnie sama i poniekąd wystawiona na „pastwę losu”. Nie było zasiłków dla bezrobotnych, renty, emerytury. Nie istniała opieka społeczna ani miejsce gdzie mogłaby znaleźć zatrudnienie. Nikt nie troszczył się o jej prawa, nie pilnował jej interesów…

  Więcej… [Niczym wdowa]
   
  W poszukiwaniu Bożej mocy Drukuj Email
  Autor: Roman Jawdyk   
  sobota, 05 października 2013 00:00

  Znane nam dobrze słowa: weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi (Dz. 1, 8) są jednymi z ostatnich wypowiedzianych przez Mesjasza odchodzącego do swojego Ojca.

  Jeden z Psalmów pobudził mnie do zastanowienia i przeanalizowania Bożego poselstwa, które brzmi: Szukajcie Pana i mocy jego, szukajcie zawsze oblicza jego! (Ps. 105, 4). Szukajcie Pana, szukajcie oblicza Jego – tak nawołuje psalmista, a w środku swej wypowiedzi umieszcza głęboką myśl: szukajcie Jego mocy. Nawiązując do wspomnianego artykułu z 2009 roku, możemy zauważyć troskę Pana nakierowaną na wyposażenie nas we wszystko, co jest potrzebne do wykonania Bożej woli. Słowa Pana Jezusa: weźmiecie moc Ducha Świętego (…) i będziecie mi świadkami bardzo mocno akcentują moc i wskazują jednocześnie na źródło tej mocy. Istotnie, działaniu Ducha Świętego towarzyszy moc – moc zmieniająca życie, moc dająca zwycięstwo nad grzechem i pożądliwościami ciała, moc potrzebna do wykonania zadania ewangelizacji i budowania Kościoła Pana Jezusa.

  Więcej… [W poszukiwaniu Bożej mocy]
   
  Radio Pielgrzym w Twoim telefonie komórkowym! Drukuj Email
  niedziela, 29 września 2013 00:00

  Z wielką radością i satysfakcją informujemy, że wychodząc na przeciw prośbą słuchaczy przygotowaliśmy prostą, autorską aplikację umożliwiającą słuchanie Radia Pielgrzym przez telefony komórkowe z systemem Android!

  Aplikacja została tak pomyślana by była kompatybilna nawet ze starszymi wersjami "Androida".

  Ze względu na koszty transferu zdecydowaliśmy tak wyprofilować kanały by stosunek jakości odsłuchu do pobieranego transferu nie tylko zachęcał do tej formy korzystania z naszych kanałów  ale możliwy był nawet na terenach o niskim sygnale.

  Przy obecnych (możliwych do zmiany) parametrach godzinny odsłuch to transfer zaledwie 12-15 mb.

  Prosimy wszystkich użytkowników o sprawdzenie u operatora sieci komórkowej czy posiadają wykupiony odpowiedni pakiet opcji internetowych. Informacja taka jest niezbędna by nie ponieść niezamierzonych kosztów obsługi playera.

  Ściągnięcie i obsługa playera jest banalnie prosta. Wystarczy:

  1.Uruchomić w swoim telefonie przeglądarkę internetową.

  2.Wpisać adres:  http://shoutcast.com.pl/PlayerRP.apk  i ściągnąć aplikację.

  3.Odnaleźć ją w folderze pobrane i zainstalować.

  Po instalacji w menu telefonu pojawi się ikonka Radia Pielgrzym. Wystarczy kliknąć, wybrać kanał i słuchać:)


  Uwaga! Pierwsze logowanie do kanałów może być nieco dłuższe.

   
  Szkoła Chrystusa - zakończenie cyklu Drukuj Email
  Autor: Bert Clendennen   
  piątek, 20 września 2013 02:00

  !nformujemy o publikacji na naszym serwerze ftp ( w folderze Szkoła Chrystusa - Zakościele ) ostatniego już pliku  z wykładem br. Berta Clendennena pt. "Żołnierze"    wygłoszonym w 2006r. w Zakościelu podczas jednej z pierwszych edycji „Szkoły Chrystusa” w Polsce.

  Kończy on cykl  pt. "Drogi do mocy"  oraz cały cykl "Szkoły Chrystusa" publikowany na stronie Radia Pielgrzym dzięki wysiłkowi br, Andrzeja Olszewskiego.

  Można go wysłuchać również bezpośrednio ze strony naszego radia.

  Słuchaj 

  (Jesteś zainteresowany wykładami „Szkoły Chrystusa”, lub masz pytania związane z działalnością SOC Polska, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.szkola-chrystusa.pl, lub kontakt telefoniczny pod numerem 609 329 293)

   
  Starzeć się mądrze Drukuj Email
  Autor: Teresa Puchniak-Aleksiewa   
  poniedziałek, 19 sierpnia 2013 00:00

  Nie odrzucaj mnie w czasie starości, gdy ustanie siła moja, nie opuszczaj mnie (Ps 71,9).

  Tą modlitwą od kilku lat rozpoczynam dzień. Wcześniej byłam pełna energii, sił życiowych i optymizmu. Byłam młodsza, zaradniejsza, zdrowsza...

  Urodziłam się przed II wojną światową na wschodzie Polski. Wojna zabrała mi ojca (zginął w Katyniu), zniszczyła moje dzieciństwo, przyniosła strach przed tym, co działo się dookoła nas. Widziałam łuny pożarów, słyszałam naloty samolotów zrzucających bomby, w nocy uciekaliśmy wszyscy do schronu, a w dzień żyliśmy dzięki zaradności mojej mamy. Po skończeniu wojny wyjechałam z mamą na Ziemie Odzyskane, zaczęłam chodzić do szkoły podstawowej i muzycznej, ponieważ zauważono u mnie zdolności w tym kierunku.

  Więcej… [Starzeć się mądrze]
   
  Jesteś Tym, Kogo potrzebuję Drukuj Email
  środa, 31 lipca 2013 00:00

  Duchu Święty - jesteś Tym, Kogo potrzebuję
  Duchu Święty - jesteś Tym, Którym oddycham
  Duchu Święty - napełniasz mnie
  I Tobą żyję  Ref.:
  Duchu Święty - niebiańska gołębico
  Duchu Święty - ogniu i wietrze
  Duchu Święty - jesteś tak mi drogi
  Tyś droższy od wszystkich na świecie

  Duchu Święty - Tyś duch usynowienia
  Duchu Święty - Ty radujesz serca (i mnie)
  Duchu Święty - dajesz natchnienie
  I miłość od Ojca

   
  Kim są Gedeonici? Drukuj Email
  środa, 24 lipca 2013 00:00

  Gedeonici są organizacją, która jest misyjnym, przedłużonym ramieniem lokalnego ewangelicznego/ewangelickiego kościoła. To ramię nosi nazwę „Międzynarodowe Stowarzyszenie Gedeonitów”.

  Podstawowe obszary dystrybucji Pisma Świętego to: hotele, motele, szpitale, gabinety lekarskie, sanatoria, hospicja, służby mundurowe tj. wojsko, policja, straże, zakłady karne i poprawcze, szkoły i uczelnie oraz domy pogrzebowe.

  Jako Stowarzyszenie aktywnie pracujemy w 194 krajach. W misję zaangażowanych jest ponad 300 tys. kobiet i mężczyzn. W Polsce w pracy Stowarzyszenia uczestniczy około – 450 Gedeonitów i Pomocników, zrzeszonych w 80-ciu oddziałach.

  Więcej… [Kim są Gedeonici?]
   
  Obecni w życiu Boga Drukuj Email
  Autor: Bartosz Sokół   
  niedziela, 14 lipca 2013 19:12

  Tysiące razy modliłem się: „Boże, bądź obecny w moim życiu!” Tym mocniej przeżywam ostatnie odkrycie. Zrozumiałem, że Bóg jest obecny w moim życiu tylko wtedy, gdy ja jestem obecny w życiu Boga.

  Bóg żyje, nie tylko istnieje. Nasze życie – nawet ze wszystkimi swoimi ułomnościami i ograniczeniami – jest pochodną boskiego. Zostaliśmy stworzeni na jego obraz, a główną treścią podobieństwa wydaje się być samoświadomość. Każdy z nas posiada własną rzeczywistość, wypełnioną kłębiącymi się powiązaniami relacji, skomplikowanych uczuć, celów i oczekiwań. Wszystko obraca się wokół „JA”, które pozwala zachować ciągłość percepcji w dynamicznie zmieniającym się świecie. Odpowiadając na pytanie - co u ciebie? - kończymy często zastanawiającą frazą: Ot, i tak wygląda moje życie. Życie to nie jest oczywiście czymś obiektywnie uchwytnym, stanowi raczej wewnętrzny świat jednostki. Czy Bóg kiedykolwiek zakończył w podobny sposób swoją wypowiedź? Czy istnieje jakaś rzeczywistość, o której Bóg mógłby powiedzieć: Ot, i tak wygląda moje życie?

  Więcej… [Obecni w życiu Boga]
   
  Boża ogrodniczka Drukuj Email
  Autor: Donata Maliszak   
  wtorek, 09 lipca 2013 01:00

  W niedzielny poranek wszystkie kamyczki muszą leżeć na swoim miejscu. Żaden nie powinien przekroczyć granicy oddzielającej go od chodnika. Jeżeli jednak się tak zdarzy, jeśli rozbrykana stopa jakiegoś dziecka wykopie któryś z szarych, białych lub brązowych kamieni – ona, idąc tego dnia na nabożeństwo natychmiast to zauważy i niezwłocznie usunie kamyk z chodnika, układając go starannie tam, gdzie powinien się zawsze znajdować.

  Wszystko tutaj ma swoje miejsce. Chwasty, pragnące wyrosnąć między kwiatami zasadzonymi jej rękami, zdają się jednak nie zważać na tę zasadę. Uparcie wybijają się z ziemi, ale nie na długo. Kiedy tylko zaskrzypi furtka przy wejściu do zborowego ogródka, nadchodzi dla nich ostatnia godzina. Gdy zaszeleści reklamówka, wyjęta z podręcznej torebki i położona na ziemi, aby ochronić wysłużone kolana przed zimnem i rosą, nawet najmniejsze pokrzywki, szelężniki i ostrożenie muszą się poddać prawu, jakie panuje na tym niewielkim skrawku ziemi. Prawu, które ona egzekwuje z bezwzględną surowością.

  Więcej… [Boża ogrodniczka]
   
  << pierwsza < poprzednia 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 następna > ostatnia >>

  Strona 198 z 202