Pamiętam jeszcze gdym swawolnym... Drukuj Email
wtorek, 26 maja 2015 00:00

“Śpiewałem tą pieśń każdego wieczoru i tak długo jak pamiętam. Widziałem jak stu pięćdziesięciu mężczyzn na zwykłym spotkaniu, jak wstało i wyznało Chrystusa w czasie śpiewania tej pieśni, zanim kaznodzieja zaczął głosić. Ta pieśń dociera do wszystkich ludzi, niezależnie od statusu społecznego, bo każdy ma przecież matkę.”

“Bo gdy się odwróciłem, żałowałem tego, i gdy się opamiętałem, uderzyłem się po biodrze, wstydzę się i rumienię, bo ponoszę karę za hańbę mojej młodości.” (Jeremiasza 31:19)

Najbardziej znana pieśń autorstwa Charles’a Fillmore’a w Polsce to “Pamiętam jeszcze” (Ś.P. 836). Napisał ją w 1898 roku, kiedy przeczytał o śmierci matki prezydenta USA William’a McKinley’a. McKinley miał szczególny związek z matką, która była bardzo dumna z niego.

W młodości matka niedoszłego jeszcze prezydenta pragnęła, aby jej syn był biskupem Metodystycznego Kościoła. Kiedy “Matka McKinley’a” zachorowała w zimie 1897 roku, mieszkała w pewnej odległości od stolicy. Prezydent posiadał specjalną linię telegraficzną zainstalowaną między Waszyngtonem, a swoim miastem rodzinnym. Kiedy ostatnie słowo zostało nadane o jej nieuchronnie zbliżającej się śmierci, prezydent szybko odpisał “Powiedz mojej matce, że ja tam będę!”.

Charles Al­ex­an­der opowiadał, jak jego przyjaciel uciął wiersz magazynu i wysłał go do niego. Trzymał go i miał zawsze w zwyczaju i dbał, aby był on zawsze przy nim podczas posługi ewangelizacyjnej. Pewnego wieczoru w Newton, w stanie Kansas, Charles Alexander śpiewał solo.

- “Widziałem na widowni” powiedział “wielka rzesza ludzi tworzących kolejkę, z pewnymi wątpliwościami, w końcu zdecydowałem się spróbować tej wzruszającej pieśni i byłem zdumiony nadzwyczajnym wynikiem”.

“Wielu mężczyzn wstało, aby połączyć siły w Chrystusie. Kiedy spotkanie dobiegło końca, pewien wielki tęgi inżynier podszedł do mnie i powiedział: “Panie Alexander, obiecałem mojej matce na łożu śmierci, że stanę się chrześcijaninem, ale zamiast tego chodzę do diabła częściej niż dotąd. Głoszenie nigdy nie dotknęło mnie, ale ta pieśń tak”.

“Śpiewałem tą pieśń każdego wieczoru i tak długo jak pamiętam. Widziałem jak stu pięćdziesięciu mężczyzn na zwykłym spotkaniu, jak wstało i wyznało Chrystusa w czasie śpiewania tej pieśni, zanim kaznodzieja zaczął głosić. Ta pieśń dociera do wszystkich ludzi, niezależnie od statusu społecznego, bo każdy ma przecież matkę.”

Autor  pieśni Charles Millard Fillmore (1860-1952) urodził się w Paris, w stanie Illinois w USA. Fillmore zdobył stypendium muzyczne na Collage’u Muzycznym w Cincinnati, następnie uczył przez rok w Seminarium Duchownym w Owingsville, w stanie Kentucky. Następnie podróżował przez około rok. W tym czasie uczył śpiewu w różnych częściach Ameryki. Następnie rozpoczął dodatkowe studia muzyczne w Cincinnati, w stanie Ohio. Studiował do czasu rozpoczęcia posługi na Uniwersytecie Butler w Indianapolis,  stanie Indiana, którą ukończył w 1890 roku. Był pastorem: w Lafayette (Indiana), w Shelbyville(Indiana), był stanowym Ewangelistą (na rok) w Ogden (Utah), Peru (Indiana), Carthage (Ohio),  w Kościele Hillside w Indianapolis(Indiana). Był jednym z redaktorów czasopisma “Czystość Polityki” i “Posłaniec Muzyki”. Napisał kilkaset pieśni.

1. Pamiętam jeszcze dobrze gdym swawolnym dzieckiem był,
Jak często ja mateczce swej boleści wieniec wił.
Dziś ona w niebo wzniosła się do wybawionych dusz,
O, Jezu powiedz jej, żem Twoim już.

Ref. Błagalne modły jej płynące z duszy cnej
Sprawiły Jezu, żem na wieki Twój.
Oglądać w niebie dasz jej ukochaną twarz.
Opowiedz mej mateczce, żem jest Twój.

2. A chociaż nieraz serce jej raniła moja złość,
To jednak dla mnie było w nim miłości zawsze dość.
Dzieliła ze mną radość mą i mój dziecięcy krzyż,
Że jestem Twój zawdzięczam mamie dziś.

3. Gdym potem ja zgubiony syn opuścił ojca dom,
Pękało z żalu serce jej, nie było końca łzom.
O łaskę, miłosierdzie Twe błagała nocą, dniem.
Opowiedz jej, żem już dziecięciem Twym.


Na podstawie artykułów: http://www.hymntime.com/tch/htm/t/m/i/tmibther.htm i http://www.hymntime.com/tch/bio/f/i/l/fillmore_cm.htm 

Więcej hymnów znajdziesz tutaj