Świat nie jest domem mym Drukuj Email
środa, 29 kwietnia 2020 01:00

 Albert E. Brumley (1905–1977) urodził się na farmie bawełny niedaleko miasta Spiro, w stanie Oklahoma.  Przed rozpoczęciem pisania pieśni chrześcijańskich uczęszczał do starego Instytutu Muzycznego w Harlod (Hartford Musical Institute), w stanie Arkansas w 1926 roku pod okiem swojego mentora EM Barlett’a. Brumley nie miał pieniędzy na naukę, jednak za sprawą Batlett’a otrzymał pozwolenie na dalsze pozostanie na uczelni, a nawet zamieszkanie w jego domu. Ten akt dobroci natchnął Alberta E. Brumley’a do napisania wielu wspaniałych pieśni. Brumley został członkiem Kwartetu Hartford, śpiewał w basach, a czasami grał na fortepianie.

W 1929 roku napisał swoją najbardziej znaną pieśń “I”ll Fly Away” ( “Odlecę stąd”) [red. bardzo popularna pieśń w Stanach Zjednoczonych, szczególnie często śpiewana podczas nabożeństw i uroczystości pogrzebowaych].  Napisał ją kiedy zbierał bawełnę i śpiewał pieśń “If I Had Wings Of An Angel” (“Jeżeli miałbym anielskie skrzydła”). Wtedy pomyślał o odleceniu stąd do nieba.

Później uczył śpiewu w szkłach w różnych częściach Ozarks. Wtedy też poznał swoją przyszłą żonę Goldie Edith Schell w Powell, w stanie Missouri. Pobrali się 30 sierpnia 1931 roku w Powell, gdzie też doczekali się sześcioro dzieci: Billa, Al Juniora, Toma, Boba, Jacka i Betty.

Brumley próbował swoich sił w pisaniu muzyki, ale było to tylko dla własnej przyjemności. Goldie zachęcała go do publikowania pieśni. Doszli do przekonania, aby sprzedać jedną z nich – wspomnianą wcześniej “I”ll Fly Away” ( “Odlecę stąd”), którą wysłali listem do Wydawnictwa Muzycznego w Harlod w 1932 roku. Goldie miała rację i Wydawnictwo Muzyczne w Harlod opublikowało pieśń w książce “The Wonderful Message” (“Wspaniałe Przesłanie”). Piosenka zaczęła zdobywać uznanie, a wiele osób i instytucji pytało o pozwolenie na wykorzystanie jej w swoich śpiewnikach i publikacjach.

W 1937 r. Albert przeprowadził się z rodziną do Harrison, Arkansas, gdzie śpiewał z The Melody Four (Melodia Czterech). Po dwóch latach wrócił do Powell, gdzie mieszkał aż do śmierci 15 listopada 1977 roku.

Albert E. Brumley w sumie napisał około 800 pieśni chrześcijańskich. Najpopularniejsza w polskich kościołach – “Świat nie jest domem mym” została wydana dopiero po śmierci Brumley’a w 1946 roku przez Baxtera Juniora.

Utwór ten został spopularyzowany przez The Carter Family (Rodzina Carter’ów) i była inspiracją dla pieśni “I Ain’t Got Home” ( “Nie posiadam domu”), napisaną przez Woodiego Guthrie’a.

Utwór “Świat nie jest domem mym” miał być zachętą dla biednych pracowników migrujących, aby zaakceptowali swój los i nie podejmowali działań – takich jak strajki – w celu poprawy swojej bytności, zamiast tego, aby skupili się na nagrodzie w niebie. Piosenka ta była w sprzeczności z popularnymi poglądami, aby walczyć za wszelką cenę o zmianę ziemskiej bytności już tej ziemi.

1. Świat nie jest domem mym, jam tu przechodniem jest,
Me skarby w niebie są, nie w tej dolinie łez.
Do Ciebie tam, do gwiazd anieli wabią mnie,
Chciałbym stąd wyrwać się, obcym tu czuję się.

Ref. O Panie, wiesz, ten świat jest obcy mi,
Gdzież pójdę jeśli Ty przede mną zamkniesz drzwi.
Świat nie jest domem mym, blask nieba wabi mnie,
Chciałbym stąd wyrwać się, obcym tu czuję się.

2. Już tylu bliskich mych na drugi przeszło brzeg,
Czekają na mnie tam, aż ziemski skończę bieg.
Już uchylili drzwi, czekają właśnie mnie,
Chciałbym stąd wyrwać się, obcym tu czuję się.

3. W chwalebnym kraju tym będziemy wiecznie żyć,
Z Żywota Drzewa jeść, ze Źródła Życia pić.
Tam uwielbienia pieśń z ust wszystkich wzniesie się.
Chciałbym stąd wyrwać się, obcym tu czuję się