Zostawić to, co dobre, by znaleźć coś lepszego Drukuj Email
Autor: Zand   
środa, 28 lipca 2010 00:00

Lilias Trotter urodziła się w samym sercu wiktoriańskiego Londynu w 1853 roku. W wieku 23 lat wybrała się wraz z matką do Wenecji (ojca straciła jako dwunastolatka), gdzie spotkała znanego angielskiego krytyka sztuki i artystę Johna Ruskina.

Sam Ruskin nie wierzył, że kobiety potrafią malować, dopóki nie poznał młodej Panny Trotter - dziewczyna miała niesamowity talent i uczyła się nowych rzeczy praktycznie natychmiast. Ruskin wiedział, że jeśli Lilias poświęci swoje życie malarstwu „stanie się największą z malarek i stworzy dzieła, które uczynią ją nieśmiertelną”.

Ku wielkiemu rozczarowaniu Ruskina, Lilias zrezygnowała jednak z kariery malarki, by poświęcić się całkowicie Bogu. Początkowo pracowała na ulicach Londynu dla chrześcijańskiej organizacji YWCA, by następnie wyjechać jako misjonarka do Algierii i głosić ewangelię muzułmanom. O swojej decyzji napisała:

"Łatwo sprawdzić, na czym tak naprawdę koncentruje się nasze życie, czemu poświęcamy swoją uwagę. Rozważ, gdzie biegną twoje myśli o poranku? Zastanów się, dokąd uciekają, gdy masz w ciągu dnia chwile odpoczynku? Proś Boga, by zbadał, czy wszystko w twym życiu skoncentrowane jest na Chrystusie i Jego chwale."

Myśl tę rozwinęła Lilias w ewangelizacyjną książeczkę pt. Focussed, która natchnęła inną chrześcijańską artystkę, Helen Lemmel, do napisania hymnu, którego refren śpiewamy również w naszym kraju:

Zwróć swój wzrok na Jezusa

Jak wielki jest twarzy tej czar

Urok ziemskich spraw dziwnie zblednie wnet

W blasku Jego miłości bez miar…