Jaką żoną będzie twoja dziewczyna? Drukuj Email
Autor: William VanDoodewaard   
czwartek, 13 lutego 2014 00:00

Tak, jak kobieta powinna ostrożnie myśleć o potencjalnym mężu, ty powinieneś być ostrożny, jeśli chodzi o potencjalną żonę. Uważna ocena różnych obszarów ustrzeże cię przed życiem we frustracji. Teraz możesz myśleć, że ona jest śliczna, żartobliwa i miła dla ciebie. To nie wystarczy.

Jedna ciąża może zmienić figurę, obowiązki domowe mogą ujawnić lenistwo, a niezgoda w temacie finansów może obrócić ją przeciwko tobie. W kościołach jest tak wielu mężczyzn, którzy są zahamowani w swoich możliwościach i osiągnięciach, ponieważ rozproszyła ich ładna twarz, która teraz wydaje się przynosić więcej kłopotu niż rozkoszy. Tak, jak dziewczyna nie uświadamia sobie wpływu, jaki będzie miał na nią mąż, dopóki starsza kobieta nie będzie z nią szczera, tak i ty nie wyobrażasz sobie, jak ta atrakcyjna dziewczyna może wpłynąć na twoje życie, dopóki starszy mężczyzna nie będzie z tobą szczery. Małżeństwo wpłynie na prawie każdy obszar twojego życia. Gotowy?

1. Wpływ duchowy. Jeśli dziewczyna nie jest wierząca, już teraz zakończ ten związek. Nie masz prawa łączyć się z kimś niewierzącym, a twoją odpowiedzialnością jest posłuszeństwo Pismu, które daje w tym temacie jasne i dobre wskazówki (2 Koryntian 6,14). Randki mają prowadzić do małżeństwa, nie są środkiem ewangelizacji. Niektórzy faceci myślą, że to niemiłe czy krzywdzące, zerwać z dziewczyną tylko dlatego, że nie jest chrześcijanką. Rzeczywistość z Bożej perspektywy jest taka, że przede wszystkim niemiłym i krzywdzącym było zacząć tę niewłaściwą relację. Więc czy zamierzasz być fałszywie miłym, czy będziesz prawdziwy wobec niej poprzez posłuszeństwo Bogu? Szczerze jej wyznaj, że zawiodłeś w chodzeniu Bożymi drogami, zawiodłeś w pokazywaniu, że ewangelia, nowe życie w jedności z Chrystusem, jest fundamentem chrześcijańskiego małżeństwa - jak również relacji przedmałżeńskiej. Poproś pobożne kobiety w kościele, by zaprzyjaźniły się z nią i służyły jej duszy Bożym Słowem. A ty co masz zrobić? Módl się. Trzymaj ją na odległość. Żadnych randek. Unikaj aluzji odnośnie obietnic na przyszłość, dopóki dojrzali chrześcijanie nie będą przekonani o jej autentycznej przemianie - nie tylko wyrażaniu wiary dla relacji z tobą.


Jeśli jest wierząca, czy widać w niej wzrost, czy stagnację? Czy kocha Boga i ma z nim relację? Czy jest gorliwa w uczeniu się z jego Słowa, czy bardziej ekscytują ją zakupy i przyjaciele? Czy z łaski jest wierna Bogu i tobie, czy też jest emocjonalnie i fizycznie rozwiązła wobec innych mężczyzn? Czy będzie wspierać twoją inicjatywę w prowadzeniu rodziny w modlitwie, czy będzie w niej przeszkadzać? Czy jest typem kobiety, która będzie wstawać i przygotowywać dzieci na nabożeństwo w niedzielny poranek, czy też sam będziesz zmagał się z zapakowaniem wszystkich do samochodu na czas? Niewielu z nas, mężczyzn, jest zdolnych do tego, by bez pomocy nakarmić, ubrać i posadzić do samochodu małe dziecko wczesnym rankiem, chociaż Bóg może udzielić łaski w wyjątkowych okolicznościach. To, że jesteś mężczyzną i liderem w tej relacji nie oznacza, że będziesz w stanie ciągnąć ją w uświęceniu. Będzie ona albo zawadą twojej świętości, albo katalizatorem, słodkim wsparciem twojego osobistego duchowego rozwoju. To również będzie dotyczyć waszych przyszłych dzieci.


Zastanów się długo i porządnie. Módl się. Zasięgnij porady mądrych mężczyzn, będących we wspaniałych małżeństwach.


2. Wpływ na służbę w kościele. Czy dziewczyna, o której myślisz jest entuzjastyczna wobec twojego zaangażowania w lokalny kościół? Czy będzie zachęcać cię do służenia wspólnocie twoimi darami, czy też będzie narzekać, że nie pomagasz jej w robieniu prania? Czy będzie dawać ci sposobność budowania Ciała Chrystusa na tak wiele sposobów, jak tylko możesz, czy będzie to dla niej na ostatnim miejscu? Czy będzie Pryscyllą (Dzieje 18) czy raczej Michal (1 Samuela 6,16-20)? Jeśli wydaje ci się, że z tym może być problem, poszukaj innej małżonki - będziesz musiał odpowiedzieć przed Bogiem za wybranie kobiety, która powstrzymuje cię przed służeniem Chrystusowi i jego kościołowi.


Jest to szczególnie ważna kwestia do przemyślenia, jeśli rozważasz jakikolwiek rodzaj formalnej służby. Zbyt wielu pastorów jest zatrzymanych w swojej pracy z powodu żon, które wykorzystują ich elastyczne godziny pracy i chęć pomocy - cechy charakterystyczne dla wielu nastawionych na służbę mężczyzn. Takie żony okaleczają kościół. Ich mężowie robią rutynowe pranie zamiast odwiedzać chorych, opiekują się dziećmi zamiast przygotowywać kazanie i dogadzają swoim żonom zamiast opiekować się duszami. Przeglądam wiele rekomendacji wystawionych studentom, zdającym do seminariów. Coraz więcej dobrych kościołów zdaje sobie sprawę z tego, że nie tylko student, ale i jego żona powinna być oceniona jako żona i matka. Zazwyczaj o wiernym mężczyźnie świadczy dzielna, kochająca i mądra, pomocna żona. Chociaż twoja żona nie może sprawić, że zakwalifikujesz się do służby pastorskiej, to z pewnością może cię zdyskwalifikować. Stąpaj ostrożnie.


3. Wpływ na twoją reputację. Czy wiesz, co twoja dziewczyna mówi o tobie swoim przyjaciołom? Swojej matce? W świecie Facebooka i Twittera? Moja żona odwiedziła kiedyś kobietę, która wielokrotnie wypowiadała się poniżająco o swoim mężu, nie jako złym człowieku lub złym ojcu, ale jako o nieudolnym głupku. Z powodu złego nawyku tej kobiety, jakim było mówienie o nim w ten sposób, wielu ludzi traciło szacunek do jej męża. Podczas gdy zachowywanie się w godny szacunku sposób jest twoją odpowiedzialnością, odpowiedzialnością twojej żony jest mówienie o tobie tak, by chronić i budować twoją reputację, zamiast ujawniać światu twoje braki i błędy. Kobieta z 31 rozdziału księgi Przypowieści zachowywała się i wypowiadała tak, że jej mąż mógł całkowicie jej ufać (werset 11). Wyświadczała mu dobro, a nie czyniła szkody, przez wszystkie dni swojego życia (werset 12), również w swoich słowach.


Nie oznacza to, że żona powinna ukrywać grzeszne nawyki swojego męża przed pastorem i innymi ludźmi, którzy powinni o nich wiedzieć, ale że musi być ostrożna, by mówić o swoim mężu z szacunkiem, kiedykolwiek będzie to możliwe. Czy dziewczyna, z którą jesteś, będzie budować twoją reputację czy ją burzyć? Czy będzie uczyć dzieci szacunku do ciebie, czy też twoja własna rodzina będzie cię poniżać? Czy będzie rozgłaszać każdy twój upadek, czy też w miłości będzie przykrywać je przed światem i pomagać ci w walce z nimi za zamkniętymi drzwiami? Jak twoja żona wpłynie na twoją reputację?


4. Wpływ na pracę i finanse. Bóg stworzył Ewę, by była odpowiedną pomocą dla Adama - małżonką (ang. helpmeet - "dać pomoc"). Jest ona wzorem dla pozostałych żon. Czy twoja dziewczyna cieszy się z twojej pracy, czy niewiele ją to obchodzi? Czy jest w stanie ci pomóc, jeśli jest taka możliwość, czy nie ma chęci być zaangażowaną? Rodzaj pracy, jaką wykonuje małżonka zależy od powołania jej męża, ale praca ta zawsze powinna być obecna. Znamy tak wiele przykładów: mąż, który kładzie podłogi i wciąż ma dziury w kolanach swoich spodni, ma żonę, która uwielbia ładne podłogi i zapewnia mu zapas ubrań roboczych. Mąż, który jest księgowym i w sezonie rozliczeń podatkowych spędza długie godziny w pracy, ma żonę, która czeka na niego z gorącym obiadem i kładzie dzieci spać, zanim on wróci do domu. Diakon, który doświadcza duchowego sprzeciwu ze strony wiernych, ma żonę, która go wysłuchuje i zachęca. Ale znamy również mężczyzn, których żony nienawidzą ich pracy, udaremniając powołanie swoich mężów. Zahamowanie w karierze i korzystaniu z darów jest dla mężczyzn dużym ciężarem. Czy twoja dziewczyna może ci pomóc? Czy jest chętna?
W jaki sposób będzie ona wykorzystywać pieniądze, które zarobisz w pracy? Czy ciągle będzie chodzić na zakupy, czy też mądrze gospodarować pieniędzmi? Czy będzie pytać cię o radę w sprawie decyzji finansowych, czy też wprowadzać wielkie zmiany nie uwzględniając ciebie? Czy będzie lekkomyślnie obchodzić się z pieniędzmi, czy też pozwoli ci żyć na miarę środków? Czy jest zachłanna, czy też chętna, by ofiarnie łożyć na pracę kościoła? Czy szuka tylko sposobów, by zdobyć dodatkowe pieniądze, czy też znajduje sposoby, by błogosławić będących w potrzebie tym, co posiadacie? Pomyśl: ta relacja może cię zrujnować lub wyzwolić.


5. Wpływ na inne relacje. Co o twojej dziewczynie sądzi twoja matka? Czy myśli, że ta kobieta zaopiekuje się jej synem? Będzie dobrą matką? Czy twoja dziewczyna szanuje twoich rodziców? Czy cieszy się na myśl o tym, że będą oni dziadkami waszych dzieci? Czy rodzice twojej dziewczyny zdominują wasze małżeństwo? Czy będą narzucać "porady" czy też pozwolą tobie być głową twojego własnego domostwa? Powinieneś opuścić swojego ojca i matkę i złączyć się ze swoją żoną, jednak musisz przemyśleć to, jaki wpływ będą oni mieć na twoje małżeństwo, ponieważ wpływ ten z pewnością będzie, dobry czy zły.


A co z twoimi przyjaciółmi i mentorami? Czy dziewczyna, nad którą się zastanawiasz, zachęca cię do bycia odpowiedzialnym przed starszym wierzącym mężczyzną, czy też nie obchodzi ją to i narzeka na brak prywatności? Czy będzie ci sugerować, byś odezwał się do swojego brata i dowiedział się, co u niego słychać, czy też będzie jęczeć, że nie spędzasz z nią czasu? Czy będzie zadowolona, gdy będzie musiała sama przygotować dzieci do spania, byś mógł odwiedzić przyjaciela, czy też nie będziesz miał takiej możliwości? Dokonaj właściwego wyboru, a nie bezmyślnego.


6. Wpływ na zdrowie. Biblia daje nam wiele ostrzeżeń przed zrzędzącą, dokuczliwą, porywczą żoną (I Mojż. 30,1-2; Przyp. 21,9.19; 25,24). Mężczyźni żyjący z taką kobietą są gotowi zamieszkać na dachu, aby tylko zyskać spokój umysłu. Czy dziewczyna, z którą jesteś, będzie uważać na to, by nie narzekać i nie zrzędzić, i nie wycieńczyć cię psychicznie, czy będzie zapobiegać frustracji, wyrażając swoją opinię i zadowalając się twoim przywództwem? Czy będzie cię szanować i w taki sposób do ciebie mówić, czy też będzie traktować cię jak jedno z dzieci?


Czy będzie zachęcać cię do ćwiczeń i przygotowywać przyzwoite jedzenie, aby pomóc ci zachować zdrowie fizyczne? Czy też będzie narzekać z powodu czasu i wysiłku, jaki to zajmuje? Czy będzie dla ciebie dostępna seksualnie (poza zrozumiałym powodem), czy też będzie używać swojego ciała jako narzędzia manipulacji, by skłonić ciebie do czegoś? Czy będzie podchodzić do łoża małżeńskiego niechętnie, czy też traktować je jako dobry dar, który Bóg dał dla waszej radości, jako wyraz miłości i zachwytu? Zważ na ostrzeżenia Pisma.


Więc jak będzie się zachowywała twoja dziewczyna po przysiędze? Powyżej wymienione są jedynie przykłady tego, w jaki sposób żona może być błogosławieństwem lub przekleństwem dla swojego męża. Skutki sięgają daleko, trwają długo i są albo wspaniałe, albo kłopotliwe. Oczywiście, nie ma doskonałych kobiet. Ale są niezwykłe kobiety. I lepiej jest być singlem przez całe życie, niż poślubić kogoś, kto uczyni twoje życie ciężarem. Życie w pojedynkę może być świetne - ożeniłem się późno i doświadczyłem błogosławionych lat bycia kawalerem. Małżeństwo z niewłaściwą osobą jest koszmarem. Znam mężczyzn, których kariery, rodziny, rozwój osobisty, a nawet wspólnoty zostały zniszczone przez ich żony. Jest to rozdzierające serce i nieprzyjemne, szczególnie dla męża. Nie bądź lekkomyślny odnośnie wyboru żony, aby później nie żałować swojego małżeństwa. Jeśli jesteś w nieszczęśliwym związku małżeńskim, są możliwości otrzymania pomocy. Ale jeśli nie jesteś żonaty, nie stawiaj samego siebie w takiej sytuacji, gdy jest ona w 100% do uniknięcia. Nie poślubiaj osoby, która nie jest w stanie podążać za twoim przewodnictwem. Nie poślubiaj kogoś, kto nie pragnie kochać Chrystusa, podczas gdy ty pragniesz kochać ją, jak Chrystus pokochał kościół. Poślub kogoś, kto zna i okazuje miłość Chrystusa.

źródło: thechristianpundit.org; tłumaczenie: Kasia Kiklewicz