Ku Tobie Boże mój, ku Tobie wzwyż... Drukuj Email
Autor: Zand   
środa, 18 września 2019 00:00

“Nearer My God to Thee” to pieśń autorstwa angielskiej poetki Sarah Fuller Flower Adams, żyjącej w latach 1805–1848.

Była ona utalentowaną artystką miłującą Jezusa Chrystusa. Z pod jej pióra wyszło 13 hymnów wielbiących Zbawiciela. S.F.Adams jako młoda chrześcijanka doświadczyła wiele cierpień w imieniu Jezusa, szczególnie od swego niewierzącego ojca. Tak jak po burzliwej nocy nastaje jasny dzień, tak i Sahar oczekiwała gorąco nastania tego „jasnego dnia” w swym życiu. Tym najważniejszym dla niej pragnieniem było rychłe spotkanie z Panem.

Liczne bolesne doświadczenia oraz niedostatek, w jakim żyła w sercu młodej Sharah wykształtowały głębokie zaufanie do Jezusa Chrystusa i rozpaliły miłość ku Niemu. W listopadzie 1841roku pośród innych hymnów powstaje jeden z najbardziej znanych utworów siostry Adams, „Nearer My God to Thee” – „Bliżej do Ciebie mój Boże”. Ten hymn w polskim śpiewniku ewangelikalnym „Pielgrzym” znany jest pod tytułem „Ku tobie Boże mój” (ŚP nr 448). Śmiało można stwierdzić, iż tekst wspomnianej pieśni jest osobistym wyznaniem siostry Sarah, ukazującym charakter jej drogi za Jezusem Chrystusem, aż do dnia spotkania z Nim. W wieku 43 lat, Sarah Fuller Flower Adams ciężko zachorowała i niebawem odeszła do wieczności na spotkanie z Jezusem Chrystusem, na którego gorliwie oczekiwała.

Pieśń „Ku tobie Boże mój”, stała się niekwestionowanym hymnem w sytuacjach, gdy kończyło się ludzkie życie. W czasie wojen na polach bitew śpiewali ją młodzi żołnierze, podczas ludzkich tragedii i katastrof pojawiała się ona na ustach tych, którzy tracili swych bliskich lub sami stawali w bramach śmierci. Oto fragment tekstu tej pieśni: Ku Tobie, Boże mój, Ku Tobie wzwyż! Przez ciężki życia znój, Przez trud i krzyż. ... Zwycięstwa nucę psalm i niosę pęki palm Ku Tobie, Boże mój, Ku Tobie wzwyż! Tu można przesłuchać oryginalną wersję melodii tej pieśni.

Niewielu dziś wspomina fakt, iż właśnie ta a nie inna pieśń była ostatnią pieśnią Tytanica, wielkiego transatlantyku, który zatonął w 1912 r. w okolicach Ameryki Północnej. Zanim 1563 osoby zatonęły w lodowatych wodach oceanu, stojąc na głównym pokładzie Tytanica odśpiewały właśnie hymn „Ku tobie Boże mój”. Należy mieć nadzieję, iż wielu z nich w tej pieśni znalazło otuchę w godzinie śmierci oraz drogę do pokuty by móc złożyć swe życie w ręce Zbawiciela.