Kanał kazań i reportaży – Różnorodny wykład Słowa Bożego oraz zbiór reportaży i audycji pozyskanych od Fundacji Głos Ewangelii. W tle starannie wyselekcjonowane hymny i piosenki anglojęzyczne.
Kazania – Różnorodny wykład Słowa Bożego zwiastowanego przez znanych kaznodziejów i ewangelistów. Kanał adresowany do tych, którzy chcą się zatrzymać i pomyśleć, po co żyją.
Mąż i żona – to jeden człowiek, jedno ciało! Cudowny organizm wspaniale funkcjonujący, gdy obydwie jego połowy, on i ona, skupiają się na pełnieniu wyznaczonej im przez Boga roli. Mąż ma miłować żonę tak, jak Chrystus Kościół. Żona ma ulegać mężowi tak, jak Kościół Chrystusowi. Omówiliśmy to w poprzednim wykładzie.
Dlaczego tak łatwo przestajemy się troszczyć o małżeństwo? Często bardziej zabiegamy o swoją firmę biznesową, o przyjaciół, czy nawet o działalność kościelną, aniżeli o swoje małżeństwo. Lecz uwaga! Nikt nie "dostaje" partnera na zawsze. Dozgonna to ma być nasza odpowiedzialność za utrzymanie i pielęgnowanie małżeństwa. A małżeństwo może przechodzić rozmaite fazy współżycia. Czasem niespodziewanie znajdzie się na niebezpiecznym zakręcie. Czasem przychodzi na związek dwojaga ludzi jakaś próba i ciężkie doświadczenie. Dlatego teraz, na użytek tego rozważania posiłkując się obrazem komputera, porozmawiamy o trzech trybach stanu małżeńskiego. Małżeństwo może działać w trybie normalnym, w trybie awaryjnym (kryzysowym) bądź w trybie serwisowym (naprawczym).
Serce czyste stwórz we mnie , o Boże, a ducha prawego odnów we mnie! (Ps. 51,13)
Tymi słowami modlił się król Dawid do Boga, gdy zgrzeszył podwójnym grzechem. Pamiętamy tę historię. Serce Dawida zostało zanieczyszczone i w konsekwencji został zerwany kontakt z Bogiem. Zawsze następstwem grzechu jest zerwanie społeczności z Bogiem, kiedy Duch Święty zostaje zasmucony, a świątynia naszych serc staje się siedliskiem przeciwnika Bożego.
Izraelici corocznie obchodzili święto Poświęcenia Świątyni na znak odnowienia przymierza z Bogiem i odnowienia poprzez oczyszczenie świątyni.
Nie chcę przez to powiedzieć, że tylko raz do roku powinniśmy robić porządki w naszych sercach, ale raczej przeciwnie każdego dnia pilnować serc naszych jako tej Bożej świątyni Ducha Świętego w nas.
Nie mniej jednak jest dobrą okazją, by skontrolować nasze serca przed Bogiem i pozbyć się wszelkiego grzechu i brudu.
Czy ci nie powiedziałem, że, jeśli uwierzysz, oglądać będziesz chwałę Bożą? Jan 11, 40
Maria i Marta nie rozumiały tego, co czynił Pan. Obydwie zwróciły się ku Niemu ze słowami: „Panie, gdybyś tu był, nie byłby umarł mój brat”. Opierając się na tych słowach, można by tak zinterpretować ich myśli: „Panie, nie możemy zrozumieć dlaczego tak długo byłeś nieobecny. Nie rozumiemy, jak mogłeś dopuścić, by śmierć zabrała naszego kochanego brata, którego Ty też miłowałeś. Dlaczego dozwoliłeś smutkowi i cierpieniu zrujnować nasze życie, gdy Twoja obecność mogłaby nas od tego uchronić. Dlaczego nie przyszedłeś na czas? Teraz jest za późno, już cztery dni, jak on leży w grobie”. Na to wszystko Jezus odpowiedział stwierdzeniem jednej wielkiej prawdy: „Być może tego nie rozumiesz, lecz powiedziałem ci, że jeśli uwierzysz, to ujrzysz”.
W poprzednim wykładzie zatytułowanym "Związek jednego ciała" podkreśliliśmy prawdę, że mąż i żona – to jeden człowiek! Lecz na początku stworzenia (Bóg) "uczynił ich mężczyzną i kobietą. Dlatego opuści człowiek swojego ojca i swoją matkę, a połączy się z żoną i będą oboje jednym ciałem" tak że już nie są więcej dwojgiem (ludzi), lecz jednym człowiekiem. Co więc Bóg połączył, niech człowiek nie rozdziela [Mk 10,6-9 w przekładzie Biblii Poznańskiej]. Jak ciało człowieka ma charakter nienaruszalny tak i związek małżeński jest jednym ciałem. Rozdzielanie tego ciała na połowę jest makabrycznym jego okaleczaniem i uśmiercaniem. Kto się tego dopuszcza grzeszy przeciwko własnemu ciału, żeby nie powiedzieć, że jest samobójcą.
Bardzo potrzebujemy takiego rozumienia jedności w małżeństwie, bowiem zbyt często zdarza nam się podział między małżonkami na "ty – ja" i "moje – twoje". A przecież jedno ciało nie śpi jednocześnie w dwóch różnych łóżkach i nie rozjeżdża się na urlop w dwie strony świata. Idea małżeństwa jako "jednego człowieka" oznacza, że w danej chwili myślimy i działamy zgodnie, że nikt nie nazywa swoim tego, co posiada, ale wszystko jest wspólne. Wspólna także jest nasza odpowiedzialność za nienaruszalność "jednego ciała". Jak to robić?
1. Pieśń pielgrzymek. Dawidowa. Uradowałem się, gdy mi powiedziano: Do domu Pana pójdziemy!
2. Stanęły stopy nasze W bramach twych, o Jeruzalem!
3. Jeruzalem! Zbudowane jak miasto, Całe w jedno zespolone,
4. Do którego pielgrzymują plemiona, plemiona Pana, Według prawa Izraela, by tam wysławiać imię Pana!
5. Wszak tam postawione są trony sądu, Trony domu Dawidowego.
6. Proście o pokój dla Jeruzalemu! Niech żyją w spokoju ci, którzy cię miłują!
7. Pokój niech panuje w murach twoich, A spokój w twoich pałacach!
8. Ze względu na braci moich i przyjaciół Będę ci życzył pokoju.
9. Ze względu na Pana, Boga naszego, Będę szukał dobra twego. Ps. 122:1-9 (BW)
Jeśli zapomnę cię, Jeruzalem, Niech uschnie prawica moja! Ps. 137:5 (BW)
„Rozkoszuję się przykazaniami twoimi, które pokochałem.
Wznoszę ręce do przykazań twoich, które kocham, i rozmyślam o ustawach Twoich.” (Ps. 119,47-48)
Już od ponad trzech tysięcy lat Słowo Boże jest dla ludzi źródłem pokrzepienia i zachęty. Wciąż na nowo potwierdza się to, że Biblia jest w pełni godna zaufania i zawiera doskonałe wskazania dotyczące wiary oraz życia.
Słowo Boże pokazuje, kim jest Bóg oraz w jaki sposób możemy żyć w społeczności z Nim.
Doświadczanie miłości Bożej, nie tylko rozmyślanie o niej, powinno być naszym nadrzędnym pragnieniem. W niej właśnie dotykamy realności Boga, a co za tym idzie - radości. Jest także fundamentem głębokiej i wspaniałej pewności, że nasza nadzieja „nie zawodzi” (List do Rzymian 5:5), a to z kolei pomaga nam „chlubić się nadzieją chwały Bożej” (List do Rzymian 5:2) i wytrwać w ciężkich próbach wiary.
Jednak czy doświadczenie Bożej miłości ma ten sam wymiar dla każdego wierzącego? Nie. Gdyby każdy człowiek był na jednakowym poziomie doświadczania Bożej miłości, Paweł nie modliłby się za Efezjan, żeby „ zdołali pojąć ze wszystkimi świętymi, jaka jest szerokość i długość, i wysokość i głębokość, i mogli poznać miłość Chrystusową, która przewyższa wszelkie poznanie” (List do Efezjan 3:18-19) . Modlił się o to dlatego, że niektórzy z nich byli ubodzy w poznaniu miłości Bożej w Chrystusie.
„...Ci, którzy znają swojego Boga, będą mocni i będą działać” ( Dn 11,32)
Bóg stworzył niebo i ziemię swoim Słowem. Kiedy mówił, stworzył coś z niczego przez moc swojego Słowa. Bóg jako Stwórca nie tylko powołał świat do bytu, ale wszystko podtrzymuje mocą swego Słowa. Właśnie z tego powodu możemy wierzyć Bogu, że będzie czynił nowe rzeczy dzisiaj. Nawet w drobnych sprawach naszego codziennego życia.
Słowo Boże ma potężną moc – moc nad wieloma rzeczami, między innymi nad depresją. Jest jedynym czynnikiem w całym stworzeniu, które może przeniknąć serce człowieka. Nic innego nie może rozdzielić duszy człowieka od jego ducha, dopóki Słowo Boże nie przeniknie naszego życia, nasz duch zdominowany jest przez duszę. Jest ono jak tchnienie Boże pochodzące z serca samego Boga, dlatego jest pełne mocy i wypełnia Jego zamysły.