Od chwały do chwały Drukuj Email
Autor: Sochacki Paweł   
poniedziałek, 31 października 2022 00:00

 
Nabożeństwo CHWZ Kłodzko - 30.10.2022 Drukuj Email
Autor: CHWZ Kłodzko   
niedziela, 30 października 2022 00:00

 
Nabożeństwo KCH Kołobrzeg - 30.10.2022 Drukuj Email
Autor: KCH Kołobrzeg   
niedziela, 30 października 2022 00:00

 
Abyśmy nowe życie prowadzili - wykład 11. [Rz 10,1-13] Drukuj Email
Autor: Marian Biernacki   
czwartek, 27 października 2022 00:00
[zapis słowa mówionego]

Bracia i siostry! Dziesiąty rozdział Listu do Rzymian zaczyna się od tematu, który ostatnio był mi bliski, ponieważ musiałem się trochę zająć zagadnieniem gorliwości. Ten rozdział zaczyna się od poruszenia kwestii gorliwości w życiu narodu żydowskiego, narodu wybranego. Przeczytajmy pierwsze cztery wersety: „Bracia! Pragnienie serca mego i modlitwa zanoszona do Boga zmierzają ku zbawieniu Izraela. Daję im bowiem świadectwo, że mają gorliwość dla Boga, ale gorliwość nierozsądną; bo nie znając usprawiedliwienia, które pochodzi od Boga, a własne usiłując ustanowić, nie podporządkowali się usprawiedliwieniu Bożemu. Albowiem końcem zakonu jest Chrystus, aby był usprawiedliwiony każdy, kto wierzy”.

Z tego tekstu widać, że apostoł Paweł, który dobrze znał naród izraelski, który sam był Żydem, który znał ich gorliwość, ich religijność – z jednej strony, jak gdyby zauważa tę gorliwość i pochwala ją, ale z drugiej strony mówi coś bardzo smutnego na jej temat. Mówi, że jest ona gorliwością chybioną. Gorliwością, która do niczego tak naprawdę nie prowadzi. W związku z tym, że ostatnio się tym tematem zajmowałem, pozwolicie, że trochę o tej gorliwości opowiem.

Więcej… [Abyśmy nowe życie prowadzili - wykład 11. [Rz 10,1-13]]
 
Nadzieja w trudnych czasach Drukuj Email
Autor: Aleksander Barkoci   
wtorek, 25 października 2022 11:25

 
Przebudzenie tu i teraz Drukuj Email
Autor: Sochacki Paweł   
poniedziałek, 24 października 2022 01:00

 
Nabożeństwo KCH Kołobrzeg - 23.10.2022 Drukuj Email
Autor: KCH Kołobrzeg   
niedziela, 23 października 2022 16:52

 
Nabożeństwo CHWZ Kłodzko - 23.10.2022 Drukuj Email
Autor: CHWZ Kłodzko   
niedziela, 23 października 2022 16:51

 
Nabożeństwo CCNŻ Gdańsk - 23.10.2022 Drukuj Email
Autor: CCNŻ Gdańsk   
niedziela, 23 października 2022 00:00

 
Upewnij się, że Jezus zna Ciebie Drukuj Email
Autor: Biernacki Tomasz   
piątek, 21 października 2022 17:00

 
Przepraszaj i wybaczaj Drukuj Email
Autor: Marian Biernacki   
piątek, 14 października 2022 08:18

 
Wojna Duchowa Drukuj Email
Autor: Mirosław Kulec   
środa, 12 października 2022 00:00

 
Strumienie na pustyni - 11 października Drukuj Email
Autor: L.B.Cowman   
wtorek, 11 października 2022 00:00

... jako umierający, a oto żyjemy... 2 Kor. 6, 9

Zeszłego roku w moim ogrodzie wiele miejsca zajmował klomb z astrami. Jak one pięknie kwitły! Dość późno je posadziłam. Po bokach otwierały się jeszcze świeże pąki, podczas gdy górne kwiaty już zaczęły wytwarzać nasiona. Nagle ochłodziło się i każdego ranka szron coraz bardziej pokrywał rośliny. Pewnego dnia zobaczyłam, że ten długi rządek piękna pociemniał, więc pomyślałam sobie: „ach, one nie wytrzymały chłodu; ich czas już minął, zginęły”, i ze smutkiem pożegnałam się z nimi. Już mi nie sprawiało przyjemności chodzenie do ogrodu i patrzenie na klomb; zbytnio stał się podobny do cmentarza. Ale przed paroma tygodniami, jeden z robotników zauważył, że wzdłuż całego klombu powschodziło mnóstwo nowych astrów. Z ciekawością popatrzyłam i oto na miejscu każdej rośliny, którą uważałam za zniszczoną przez zimne mrozy, pokazało się pięćdziesiąt nowych. Co spowodowały mrozy i ostre wiatry? Otoczyły moje kwiaty, zniszczyły je, pochyliły do ziemi, przycisnęły śnieżnymi zaspami i skończywszy swoje dzieło powiedziały: „Oto wasz koniec”. Ale na wiosnę, każdy korzeń wydał po pięćdziesiąt zmartwychwstałych świadków, które ożywszy, mogły powiedzieć: „Przez śmierć otrzymałyśmy życie”.

Więcej… [Strumienie na pustyni - 11 października]
 
Abyśmy nowe życie prowadzili - wykład 10. [Rz 9,1-33] Drukuj Email
Autor: Marian Biernacki   
wtorek, 11 października 2022 00:00
[zapis słowa mówionego] Ostatnio udało nam się poniekąd zamknąć pewien temat z Listu do Rzymian. Rozdziały, które rozważaliśmy wcześniej, mocno akcentowały i wyjaśniały sprawę Prawa. Teraz, od rozdziału 9. do 11. apostoł Paweł zajmie się sprawą Żydów. 

Kwestia ta pojawiała się od początków działalności chrześcijaństwa, od samych narodzin Kościoła. Czytamy o tym już w Dziejach Apostolskich, że istniały pewne tarcia i niezrozumienie tego, jak to naprawdę jest z Żydami. Trzeba sobie jednak zawsze uświadamiać, że Bóg wybrał ten naród spośród wszystkich narodów ziemi, aby był Jego szczególną własnością. Bóg obiecywał mu wieczną miłość, która nigdy się nie wyczerpie. Bóg złożył Izraelowi obietnice i potwierdził je, zapewniając, że ich nie cofnie.

Taką mamy więc prawdę o Izraelu z jednej strony. Jednakże z drugiej strony wiemy o bałwochwalstwie, odstępstwie Izraela, a  głównie o tym, że nie rozpoznali, nie przyjęli, lecz odrzucili i ukrzyżowali Mesjasza. Pojawia się więc pewien problem. Jak to jest wobec tego dzisiaj z tym narodem? Jak to naprawdę jest z Żydami?

Czytając kolejne rozdziały, poczynając od rozdziału 9., chciałbym, byśmy przede wszystkim zauważyli atmosferę, jaka w tych rozdziałach panuje. Apostoł Paweł nie rozpracowywał kwestii podejścia do Żydów i właściwego pojmowania ich miejsca w Bożym planie zbawienia w sposób rozumowy i teologiczny. W jego rozważaniach zauważyć można ból serca i smutek. On sam przecież pochodził z narodu żydowskiego. Pisał więc o swoich rodakach. Smucił się i wypowiadał w sposób ostry, ale bez gniewu. Musiał powiedzieć prawdę, ale pamiętał, że jest to naród wybrany, obiekt wiecznej miłości Bożej.

Więcej… [Abyśmy nowe życie prowadzili - wykład 10. [Rz 9,1-33]]
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 202